PKB - infografika


HowMuch.net zamieścił bardzo ciekawą infografikę, stworzoną na podstawie wyliczeń Banku Światowego za rok 2017.

Wybrane pozycje z rankingu:



MiejsceKrajMiliony Dolarów%
1United States19,390,60424.4%
2China12,237,70012.24%
3Japan4,872,1376.1%
4Germany3,677,4394.6%
5United Kingdom2,622,4343.3%
6India2,597,4913.3%
7France2,582,5013.3%
8Brazil2,055,5062.6%
9Italy1,934,7982.4%
10Canada1,653,0432.1%
11Russian Federation1,577,5241.99%
...
17Turkey851,1021.07%
18Netherlands826,21.04%
...
20Switzerland678,8870.85%
...
22Sweden538,040.68%
23Poland524,510.66%
...

Kilka obserwacji:

1. Indie wyprzedziły Francję, a Brazylia wyprzedziła Włochy.
2. Polska stanowi jedynie 0.66% globalnej ekonomii (liczonej za pomocą PKB). I tak to więcej niż nasz udział w rynkach rozwiniętych wynoszący 0.14%

Polska na arenie międzynarodowej znaczy (niestety) niewiele. Warto się zastanowić czy inwestowanie w polskie spółki, nawet wiele z nich, czy jeszcze lepiej ETF daje nam odpowiednią dywersyfikację.

Sam mieszkając w Polsce nie myślałem nawet by inwestować poza nasza giełdą. W złotówkach zarabiałem i to złotówki codziennie wydawałem na jedzenie, mieszkanie, ubrania, książki, gry, itd. Błąd. Jest to objaw stronniczości (hmn.. ciężko mi znaleźć lepsze słowo na angielskie bias).

Ludzie mają skłonność wychwalać to co znają, ignorując lub umniejszając temu co odległe i inne. Liczby jednak nie kłamią.

Kowal Własnego Losu

Comments