PKB - infografika


HowMuch.net zamieścił bardzo ciekawą infografikę, stworzoną na podstawie wyliczeń Banku Światowego za rok 2017.

Wybrane pozycje z rankingu:



MiejsceKrajMiliony Dolarów%
1United States19,390,60424.4%
2China12,237,70012.24%
3Japan4,872,1376.1%
4Germany3,677,4394.6%
5United Kingdom2,622,4343.3%
6India2,597,4913.3%
7France2,582,5013.3%
8Brazil2,055,5062.6%
9Italy1,934,7982.4%
10Canada1,653,0432.1%
11Russian Federation1,577,5241.99%
...
17Turkey851,1021.07%
18Netherlands826,21.04%
...
20Switzerland678,8870.85%
...
22Sweden538,040.68%
23Poland524,510.66%
...

Kilka obserwacji:

1. Indie wyprzedziły Francję, a Brazylia wyprzedziła Włochy.
2. Polska stanowi jedynie 0.66% globalnej ekonomii (liczonej za pomocą PKB). I tak to więcej niż nasz udział w rynkach rozwiniętych wynoszący 0.14%

Polska na arenie międzynarodowej znaczy (niestety) niewiele. Warto się zastanowić czy inwestowanie w polskie spółki, nawet wiele z nich, czy jeszcze lepiej ETF daje nam odpowiednią dywersyfikację.

Sam mieszkając w Polsce nie myślałem nawet by inwestować poza nasza giełdą. W złotówkach zarabiałem i to złotówki codziennie wydawałem na jedzenie, mieszkanie, ubrania, książki, gry, itd. Błąd. Jest to objaw stronniczości (hmn.. ciężko mi znaleźć lepsze słowo na angielskie bias).

Ludzie mają skłonność wychwalać to co znają, ignorując lub umniejszając temu co odległe i inne. Liczby jednak nie kłamią.

Kowal Własnego Losu

Komentarze

  1. CNC machining is an ideal manufacturing resolution to fulfill all these criteria and more. They have to be reliable, with shut tolerances essential for predictable and repeatable efficiency. Besides buying the CNC machine of your prices and having it shipped to your location, there are things that you will require to purchase to be able to|to have the ability to} work with the CNC machine. They are usually used for chopping and engraving Electric Can Openers and may work on PCBs, plastic, wood, and aluminum. Besides the factors outlined within the section above, other factors like where somebody is buying the CNC machine also affect on} the value. Generally, Chinese CNC machines are usually cheaper in comparison with} the US and European-made CNC machines.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz