Portfel
Portfel KWL
Docelowa alokacja przedstawia się następująco:
W uproszczeniu: 90% akcje, 10% obligacje. Część akcyjna ma w przybliżeniu odwzorowywać kapitalizację całego świata.
Do swojego portfolio doważam Chiny, ze względu na ich niedoszacowanie w ETF'ach śledzących cały świat. Jest to związane z ograniczeniami, jakie są nałożone na akcje typu A w Chinach. Są one dostępne tylko dla chińskich inwestorów oraz zagranicznych inwestorów posiadających odpowiednie zezwolenia. Równocześnie akcje typu A stanowią największy segment akcji w Chinach.
Pozostałą część portfela stanowi gotówka.
* Od początku prowadzenia portfela (grudzień 2016) dorzucam miesięcznie około 4500 CHF.* W marcu 2020, za około 55000 złotych z części gotówkowej dokupiłem ETFy.
Stara wersja portfela
Stara wersja portfela dzieliła się na część główną oraz "spekulacyjną". Część spekulacyjna również składała się z ETFów, jednak skoncentrowanych na konkretnych sektorach, które według mnie mają świetlaną przyszłość.
Część główna:
Część spekulacyjna:
Portfel ten uprościłem do aktualnej wersji w Październiku 2019. Główne powody:
- Nassim Taleb powiedział kiedyś, że wzrost x nie oznacza wzrostu f(x). Inwestowanie w sektory mające duży potencjał do wzrostu nie oznacza, że uda mi się na nich zarobić.
- Chciałem pozbyć się surowców oraz złota (przynajmniej z portfela elektronicznego;). Obligacje wydają się być wystarczającą przeciwwagą do akcji.
- Często zaprzątałem sobie myśli rozważaniami o doborze sektorów do części spekulacyjnej. Przecież są jeszcze ETFy celujące w tak przyszłościowe sektory jak autonomiczne auta, produkcję baterii, sztuczną inteligencję, zieloną energię, ochronę zdrowia, itd. Wolę jednak mieć w głównym portfelu spółki zajmujące się każdym z tych tematów.
- Mniej ETF'ów to mniej pracy :)
Portfel ten posiadał również część gotówkową.
Komentarze
Prześlij komentarz