Narzędzia zdrowia: #2 SchodyWychodzenie po schodach jest świetnym ćwiczeniem. Na tyle dobrym, że na siłowni można znaleźć maszyny imitujące ten ruch. A użytkownicy siłowni i tak użyją windy, by się na nią dostać... i potem brakuje miejsca na sali, żeby postawić porządny sprzęt. ;)

Pora obiadowa w pracy. Między 12 a 14 atmosfera nieco się rozluźnia... ale nie w każdym miejscu. Winda. Przed owym urządzeniem zbierają się tłumy głodnych pracowników. I tak każdego dnia.

Schody znajdujące się zaraz obok zawsze są wolne. Żadnej kolejki, bez przepychania i tłoczenia się jak w konserwie. A trzeba tu nadmienić, że w Szwajcarii limity w windzie są bardzo wysokie i tak np. 12 osób na 2 metrach kwadratowych to całkiem częsty widok ;)

Najzabawniejsze w tej całej sytuacji jest, że wiele z osób korzystających z windy przy każdej okazji "dba o zdrowie" i często uprawia jakieś sporty. No, ale winda jest taka wygodna i ładna w środku, kiedy klatka schodowa zwykle jest obskurna. I trzeba podnosić nogi.

Panda wie

Wychodzenie po schodach jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się nadmiarowych kalorii. Estymuje się, że wyjście o jeden stopień odpowiada około 3 krokom podczas chodzenia. Jedna minuta wychodzenia po schodach spala około 10 kalorii (~ 2 truskawki, kostka czekolady to 32kcal). Można policzyć tę wartość dla siebie tutaj - zależy ona od wagi.

Ponadto, używanie schodów:
* spala więcej kalorii niż jogging, co wynika głównie z potrzeby walki z grawitacją (źródło.)
* zmniejsza ryzyko chorób serca o ponad 30% w porównaniu do osób o siedzącym trybie życia (źródło). By osiągnąć ten efekt, wystarczy pokonać dziennie 8 pięter.
* jak każdy ruch zwiększa nasz puls, polepszając naszą kondycję.

W porównaniu do innych rad związanych ze zdrowiem (rower, stojące biurko, itp.), wychodzenie po schodach bardzo łatwo wdrożyć do swojej dziennej rutyny. W dzisiejszych czasach i tak spędzamy większość czasu w biurach, mieszkaniach, czy innych budynkach... a tam gdzie budynek, tam i schody. Zwykle wybór schodów oszczędza czas, zwłaszcza w godzinach obiadowego szczytu ;)

By rozpocząć przygodę ze schodami, wystarczy tylko zacząć ignorować instytucję windy, do czego mocno zachęcam! Korzystajmy z niej tylko w sytuacjach awaryjnych i gdy nie ma innego wyboru.

Kowal Własnego Losu

p.s. Dodatkowe punkty należą się za wychodzenie po "dwa" lub najlepiej "trzy" schody. Rozciągamy wtedy mięśnie jeszcze bardziej i efektywnie wykonujemy wykrok (ang. Lunge).

p.s.2. Ruchome schody też są złem!

Komentarze